Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva markanläggningsarbete samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 179 880 | 167 776 | 183 186 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 353 | 25 261 | 20 540 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 860 | 24 361 | 20 266 |
| Årets resultat (tkr) | 18 | 7 | -778 |
| Summa tillgångar (tkr) | 68 087 | 54 496 | 79 101 |
| Antal anställda | 44 | 50 | 49 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 179 880 | 167 776 | 183 186 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 353 | 25 261 | 20 540 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 860 | 24 361 | 20 266 |
| Årets resultat (tkr) | 18 | 7 | -778 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 16 835 | 12 114 | 15 204 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 51 253 | 42 383 | 63 897 |
| Tillgångar (tkr) | 68 087 | 54 496 | 79 101 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 908 | 8 590 | 8 583 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 319 | 2 290 | 4 015 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 49 860 | 43 616 | 66 502 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 68 087 | 54 496 | 79 101 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 167 | 1 967 | 2 002 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 23 060 | 22 107 | 18 670 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 314 | 8 917 | 7 634 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 44 | 50 | 49 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 088 | 3 356 | 3 738 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 785 | 660 | 578 |
| Vinstmarginal | 10.2% | 15.1% | 11.2% |
| Soliditet | 24.8% | 15.8% | 10.8% |
| Kassalikviditet | 102.8% | 97.2% | 96.1% |
Abtot Mark Och Anläggning AB ingår i en koncern med 21 bolag. Moderbolag är Rebellion Operations AB (publ) och koncernmoderbolag är Zantoor AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva markanläggningsarbete samt annan därmed förenlig verksamhet.